İzmir’de geçirdiği kaza sonrası yatalak kaldı: Sürücüye 4,5 yıl hapis istendi

İHA

İzmir’de 31 Aralık 2021’de, Erzene Mahallesi 10 Sokak’ta, ehliyetsiz sürücü İsa Eyice’nin kullandığı 35 BAF 500 plakalı hafif ticari araç ile Sude Solak’ın (22) kullandığı 35 AUD 304 plakalı motosiklet kavşakta çarpıştı.

Çarpışmanın etkisiyle kaskı takılı motosiklet sürücüsü Solak ile arkasında oturan ve kask takmadığı belirlenen Dilara Aldanoğlu, motosikletten fırladı.

Hafif ticari aracın ön camına çarpan motosikletteki iki arkadaş yaralandı. Çevredekiler durumu, polis ve sağlık ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine gelen sağlık ekipleri, yaralı Solak ve Aldanoğlu’nu Ege Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırdı.

Solunum cihazına bağlı ve bilinci kapalı olarak 7,5 ay tedavi gördü

Solak, tedavisinin ardından taburcu edildi. Beyin travması ve buna bağlı kanama geçiren ağır yaralı Dilara Aldanoğlu, Türkan Özilhan Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Solunum cihazına bağlı ve bilinci kapalı olan Aldanoğlu, 7,5 ay hastanede tedavi gördü.

Aldanoğlu’nun sonrasında tedavisine evinde devam edilmeye başlandı. Hemşirelik eğitimi alan, mezunu olduğu Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Aldanoğlu’nun, yılbaşında ailesine sürpriz yapmak için İzmir’e geldiği belirtildi.

Kazadan sonra serbest bırakıldı

Kazadan sonra gözaltına alınıp, adliyeye sevk edilen hafif ticari araç sürücüsü İsa Eyice, serbest bırakıldı.

Sürücü İsa Eyice’nin işlediği bir suçtan dolayı cezaevinde olduğu, sonrasında adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Kazadan sonraki süreçte ise Eyice’nin, iyi halini bozduğu için tekrar tutuklandığı belirtildi.

4,5 yıla kadar hapsi istendi

Aldanoğlu’nun ve Solak’ın bulunduğu motosiklete çarparak yaralanmalarına yol açan sürücü İsa Eyice hakkında iddianame hazırlandı. Aldanoğlu’nın yatağa bağımlı hale gelmesine yol açan hafif ticari araç sürücüsü Eyice hakkında, ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına yol açma’ suçundan 4,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede, sürücü İsa Eyice’nin kullandığı araçla kavşakta hız kesmeyip, ayrıca yola başka bir aracın gelip, gelmediğini de kontrol etmeden, geçiş üstünlüğü kuralına uymadığına dikkat çekildi.

Kusurlu çıktı: Alkol sınırını da aştığı belirlendi

Trafik bilirkişi raporuna göre de İsa Eyice’nin kazanın yaşanmasında kusurlu olduğunun belirlendiğine yer verildi.

Alkol ölçüm raporuna göre, Eyice’nin kullandığı aracın ruhsatta ticari olarak kayıtlı olması nedeniyle 0.20 olan alkol sınırını 0.23 promil ile aştığı da belirtildi. Ayrıca İsa Eyice’nin savunmasında; karşı tarafın kusurlu olduğunu düşündüğünü söylediği de iddianamede yer aldı.

Dilara Aldanoğlu’nun ailesinin avukatı Gökay Başar, “Her ne kadar iddianamede sanığın bilinçli taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma suçundan 4,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişse de, sanığın eylemleri ve eylemi yerine getirirken ki hal ve durumu nedeniyle olası kastla 9 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istiyoruz. Çünkü olay yerinde tutulan trafik kaza tespit tutanağından sanığın ehliyetinin olmadığı, olay anında yasal sınıra göre alkollü olduğu, herhangi bir fren izinin veya neticesini engelleme çabasının bulunmadığı anlaşılmaktadır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir