AK Partili belediye Ömer Halisdemir’in adını sildi, Valilik engel oldu

Tokat’ın Sulusaray ilçesinin AK Partili belediyesinin 15 Temmuz’un sembol isimlerinden olan Ömer Halisdemir’in, Yavuz Sultan Selim ve Barbaros Hayreddin Paşa’nın adını taşıyan sokakların adlarını değiştirme girişimine valilik engel oldu.

BAŞKAN İSİMLERİ VERİLDİ

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre, Belediye Meclisinde yapılan oylamada Astsubay Ömer Halisdemir Caddesi’ne 4 dönem ilçede belediye başkanlığı yapan Şahin Hasgül’ün, Yavuz Sultan Selim Sokağı’na eski belediye başkanlarından İbrahim Turgut’un, Barbaros Sokağı’na da yine eski başkanlardan Nazım Bıldırcın’ın adı verildi. Yapılan isim değişiklikleri Kaymakamlık ve Valiliğe gönderildi.

Tokat Valiliği “‘Şehit Ömer Halisdemir’in ismini kaldırıp Belediye Başkanının ismini verdiler’ başlıklı haberlerin yayınlanması açıklama yapılması gereği duyulmuştur” notuyla yaptığı açıklamada, belediye meclisinin kararının iptal edildiğini duyurdu.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, “Sulusaray Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı gündeminin 4. Maddesinde ‘Şehit Ömer Halisdemir Caddesi’ isminin değiştirilmesi kararı görüşülerek Belediye Meclisi’nce oy çokluğuyla kabul edilmiştir. Ancak Belediye Meclis gündeminin 4. maddesinde ‘Şehit Ömer Halisdemir Caddesi’ isminin değiştirilmesi kararı Valilik Makamının 07.10.2023 ve 36364 sayılı yazısı ile iptal edilerek eski haline getirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

BELEDİYE BAŞKANI CORUK: ART NİYETİMİZ YOK

DHA’ya konuşan Sulusaray Belediye Başkanı Necmettin Coruk ise art niyet bulunmadığını belirterek, “Sulusaray ilçemiz 1991 yılında belediye başkanımız Şahin Hasgül döneminde ilçe yapıldı. 4 dönem belediye başkanlığı yapmış bir başkanımızdı. Şahin Hasgül başkanımızın ailesinin ve çevresinin isteği üzerine bir caddeye, bir sokağa isminin verilmesini istediler. Biz de iyi niyetimizi kullanarak kendi ailesinin bulunduğu yere onun ismini vermek istedik. 300 metrelik bir caddedir. 15 Temmuz Şehidimiz Ömer Halisdemir’in isminin bulunduğu caddeye hiçbir art niyet olmadan Şahin Hasgül’ün ismini vermek istedik. Şu anda mevcut bir değişiklik yapılmış değildir. Ama bunu siyasi emeller uğruna kullanmak istediler. Şehidimiz Ömer Halisdemir’in ismini, mevcut devam eden projemiz küçük sanayi sitesine vereceğiz. Farklı bir düşüncemiz yok, olamaz da. Kesinlikle bir art niyetimiz yok. Hasgül ailesinin ve çevresinin isteği üzerine bu karar alındı” dedi.

KİMLER OY KULLANDI?

Sulusaray Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Necmettin Coruk dahil, toplam 10 üyeden oluşuyor. Mecliste muhalefet partili meclis üyesi ise bulunmuyor. Cadde ve sokak isimlerinin değiştirilmesi için yapılan oylamaya, MHP’li üye Mehmet Şanlı katılmadı. Diğer MHP’li üyeler Namık Bıldırcın ile Dursun Sunar, AK Partili 7 meclis üyesi ile isim değişikliğine ‘evet’ dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas