Altın Portakal için araştırma komisyonu talebi reddedildi

ANTALYA – “Kanun Hükmü” belgeselinin film seçkisinden çıkarılması ile başlayan sansür krizinde iptal edilen ve yerine nostaljik bir festival yapılacağı açıklanan Antalya Altın Portakal Film Festivali, bugün toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme geldi. Festivalin 60’ıncı yıldönümünde neden iptal edildiğinin mecliste komisyon kurularak araştırılmasını ve kamuoyunun bilgilendirilmesini talep eden AK Parti Grup Sözcüsü Serhat Demir, konuyu gündem teklifi olarak toplantıya sundu. Meclise sunulan talep, oy çokluğuyla reddedildi.

‘SİYASİ BİR MANEVRA’

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, araştırma komisyonu teklifini seçim süreci yaklaşırken yapılan ‘siyasi bir manevra’ olarak yorumladı.

‘ALTIN PORTAKAL’I SİYAHA BEN BOYATMADIM’

Muhittin Böcek, Altın Portakal Film Festivali’ne sansür eleştirisinin AK Parti sıralarından gelmesine tepki göstererek şunları söyledi:

“Altın Portakal ile ilgili ben sizi aydınlatırım. Bizden önce neler yaptığınızı Antalyalı iyi bilir. Altın Portakal heykelini siyaha ben boyatmadım. Festivalden ulusal sinema kategorisini ben çıkartmadım. Altın Portakal’dan belgeselleri kaldıran ben miyim? Kısa metrajlı filmleri kaldıran ben miyim? Uzun metrajlı filmleri kaldıran ben miyim? Altın Portakal’ı özüne döndüren biziz. Bunu çok da iyi biliyorsunuz. Ama seçim süreci yaklaştı diye bunları söyleyip meclisin zamanını almanızı doğru bulmuyorum.”

‘ŞEFFAF OLARAK TARTIŞILSIN’

Muhittin Böcek’in tepkisine yanıt veren AK Parti Grup Sözcüsü Serhat Demir ise şunları söyledi: “Festivalle alakalı yaşanan süreçleri siz daha iyi biliyorsunuz. Biz de kamuoyundan takip ettik Siyasi bir numara yapmıyoruz burada. Altın Portakal’ı kaldırdınız. Sayın başkan kurun bir araştırma komisyonu, bütün partiler katılsın, orada konuşalım. Bu kararın nedeni şeffaf olarak tartışılsın.”

NE OLMUŞTU?

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne 2014 yılında AK Parti’den aday olan Menderes Türel’in başkanlık görevine geldiği o yıl düzenlenen 51’inci Altın Portakal Film Festivali’nde, yarışmanın simgesi olan altın sarısı Venüs heykelciliği siyaha dönüştürülmüş ve kadın vücut hatları kübik tasarımla değiştirilmişti. 2017 yılında düzenlenen festivalde ise 53 yıldır var olan ulusal yarışma kategorisi sonlandırılmıştı. 2019 yılında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Böcek olduğunda, Venüs heykelciliği yeniden altın sarısı eski formuna getirildi ve ulusal yarışma kategorisi yeniden festivale dahil edildi. Ancak bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talebiyle ‘Kanun Hükmü’ filminin festival seçkisinden çıkarılması sonucu yaşanan krizde, Antalya Büyükşehir Belediyesi festivalin iptaline karar verdi. Daha sonra belediye yönetimi, bu yıl bitmeden yarışmasız nostaljik bir festival yapacaklarını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas