Analistler Altın İçin Kısa ve Uzun Vadeli Tahminlerini Açıklıyor!

Güçlü dolar ve yüksek Hazine getirileri altının yükselişini sınırlıyor. Fed’in temkinli faiz indirimi yaklaşımı altın fiyatları üzerinde baskı yaratıyor. Büyük spekülatörlerin altın likidasyonu fiyatların daha da düşeceğine işaret ediyor. Bununla birlikte TD Securities stratejistleri, daha uzun vadede yükseliş bekliyor.

TDS: Altın 2024’te yükselişe geçecek!

Halihazırda aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya olan altın fiyatları, önemli yükseliş katalizörlerinden yoksun. Bu da yakın vadede fiyatların potansiyel olarak sınırlanacağına işaret ediyor. Güçlü ABD doları, yükselen Hazine getirileri ve Federal Reserve politikalarının bir araya gelmesi, altının yukarı yönlü hareketi için zorlu bir ortama yol açıyor. Bununla birlikte TD Securities stratejistleri daha uzun vadede yükseliş bekliyor. Stratejistlere göre, enflasyon hedefine ulaşılmadan önce faizler muhtemelen düşecek. Bu bağlamda stratejistler, şu yorumu yapıyor:

ABD Merkez Bankası’nın bir sonraki hamlesi bir indirim olacak. Şimdi piyasaların bunun ne zaman başlayacağına karar vermesi gerekecek. Enflasyon hedefine ulaşılmadan önce faizler muhtemelen düşeceğinden ve güçlü merkez bankası alımları göz önüne alındığında, yeni talep ve nispeten kısa konumlanma bizi 2024’te pozisyon ve fiyatların artacağını söylemeye sevk ediyor.

Kısa vadede yükseliş etkenleri eksik

Sarı metalin rallisi için güçlü itici güçlerin yokluğu aşikâr. Altın fiyatları ile ABD doları arasında tarihsel olarak ters bir ilişki olmasına rağmen, özellikle olumlu istihdam raporundan sonra doların güçlenmesi altının cazibesini azaltıyor. Ayrıca, ekonomik dayanıklılığa ilişkin yatırımcı duyarlılığının bir yansıması olan Hazine getirilerindeki artış, dikkatleri güvenli liman olarak altından uzaklaştırıyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Federal Reserve, son toplantıda faizleri sabit tuttu. Bununla birlikte Başkan Jerome Powell, şahin bir görünüm sergiledi. Bu da önemli faiz indirimleri olasılığını azaltıyor. Bu senaryo, düşük faizli ortamlarda gelişen altının cazibesini bir darbe vuruyor. Özellikle, veriler para yöneticilerinin ve büyük spekülatörlerin altın vadeli işlemlerindeki long pozisyonlarını azalttığını gösteriyor. Bu da piyasa duyarlılığında bir değişime işaret ediyor. Bu likidasyon eğilimi devam ederse, altın fiyatları için kilit destek seviyelerinde bir kırılmaya yol açabilir.

Altın fiyatları kısa vadeli görünüm: Teknikler güneyi işaret ediyor

Piyasa analisti James Hyerczyk, altının kısa vadeli piyasa görünümüne ve teknik resmine bakıyor. Olumlu katalizörlerin yokluğunda ve olumsuz faktörlerin artmasıyla altın piyasası daha fazla zorlukla karşılaşabilir. Mevcut eğilimler devam ederse, özellikle de önemli piyasa oyuncularının tasfiyesiyle, muhtemelen altın fiyatlarında daha belirgin bir düşüşe tanık olacağız. Bu durumda potansiyel olarak 1.965.00 dolar ila 1.950.00 dolar civarındaki daha düşük destek alanlarının testi mümkün. Yaklaşan ekonomik raporlar, özellikle de enflasyonla ilgili olanlar, altının kısa vadeli yönünü şekillendirmede çok önemli olacak.

Günlük altın fiyatları grafiği

Altın, Pazartesi 50 günlük hareketli ortalamanın zayıf tarafı olan 2.033,27 doları geçtikten sonra düşüşe geçti. Bu, ara trendin momentumunda aşağı yönde hafif bir kayma olduğunu gösteriyor. Piyasa iki haftadır bu hareketli ortalamada seyrederken, bir pivotun tüm özelliklerine sahip. 50-günlük MA’nın altında sürekli bir hareket satıcıların varlığına işaret edecektir. Bu durum yeterli aşağı yönlü momentum yaratırsa, 2.009,00 dolardaki statik desteği test etmesi mümkün. Bu, 1.965,48 dolar seviyesindeki 200 günlük hareketli ortalamaya doğru bir hızlanma için tetik noktası olacaktır.

Bununla birlikte, 50 günlük MA’yı geri kazanması altın piyasasına biraz canlılık getirecektir. Ancak 2.067,00 dolardaki statik direncin üstesinden gelene kadar, muhtemelen aralıkta kalacaktır. Günlük grafik, 2.030,15 dolardaki mevcut fiyat ile 1.965,48 dolardaki uzun vadeli destek arasındaki mesafeye dayanarak en az direnç yolunu aşağı olarak gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir