SYRIZA’nın yeni liderine ‘Trump’ benzetmesi: Gösteriş odaklı, özü yok

LEFKOŞA – Yunanistan’da 24 Eylül Pazar günü yeni liderini seçen ana muhalefet partisi SYRIZA’da Stefanos Kasselakis dönemi istifalarla başladı. Partinin önde gelen isimleri, Yunanistanlı-ABD’li Kasselakis’i sert sözlerle eleştirdi. SYRIZA iktidarı döneminde bir süre eğitim bakanlığı yapan Nikos Filis, Kasselakis’i ABD’nin Cumhuriyetçi eski başkanı Donald Trump’a benzetti. Parti içindeki tepkilere karşılık Kasselakis’in yakın çalışma arkadaşları, yeni liderin SYRIZA’nın üst düzey isimleriyle yollarını ayırmasını önerdi.

AHÇIOĞLU’NA ‘İSTEDİĞİN ÜST DÜZEY GÖREVİ ÜSTLEN’ TEKLİFİ

Stefanos Kasselakis, SYRIZA’nın liderliğine seçildikten hemen sonra pazar günkü ikinci tur genel başkanlık seçiminde rakibi olan Efi Ahçıoğlu ile görüştü. Yunanistan medyasına yansıyan bilgilere göre, Kasselakis, Ahçıoğlu’na parti içinde istediği her üst düzey görevi üstlenmesini teklif etti. Ahçıoğlu ise bu teklifi reddetti. Yakın çevresine göre, Ahçıoğlu bir süre sadece milletvekilliği göreviyle siyasi kariyerine devam edecek.

GÖREVDEN ALINDIKLARINI BASINDAN ÖĞRENDİLER

Ahçıoğlu’nun Kasselakis’in teklifini reddettiği saatlerde, eski genel başkan Aleksis Çipras döneminde SYRIZA’da önemli görevlerde bulunan isimler, görevden alındıklarını basından öğrendi. SYRIZA Parlamento Grubu’nun eski sekreteri Thanasis Theocharopoulos, görevden alındığını internet sitelerinden öğrendiğini belirtip yaşananlara tepki gösterdi. Benzer bir açıklama ve tepki SYRIZA’nın eski sözcüsü Stergios Kalpakis’ten de geldi.

FİLİS: POST-POLİTİK BİR FENOMEN, BEPPE GRILLO GİBİ

Kasselakis’in SYRIZA’nın liderliğine seçilmesine en sert tepki parti içi muhalif grup ’53’ler Oluşumu’ndan geldi. Bu oluşumla hareket eden Nikos Filis, Kasselakis’i sert sözlerle eleştirdi.

Yunanistan basınına konuşan eski eğitim bakanı, yeni SYRIZA liderini, ABD’nin eski başkanı Trump’a benzetti. Filis, Stefanos Kasselakis için “Bir aylık yeni bir fenomen değil. Post-politik bir fenomen, gösteriş odaklı ve özü yok, İtalya’daki Beppe Grillo gibi bir şey ya da daha da kötüsü -sayın Kasselakis’in son konuşmasını izledim- Trump tarzı konuşuyor. Trump ile tarzı aynı. ‘Başkalarının ne dediği umurumda değil, biz ben ve halkız’ diyor” ifadelerini kullandı. Filis’in bu sözleri, başkent Atina’da 53’ler Oluşumu’nun yakın zamanda SYRIZA ile yollarını ayırabileceğine yönelik bir işaret olarak yorumlandı.

ŞEMSİYE HAREKETİNDEN İSTİFALAR

Tüm bu gelişmeler yaşanırken SYRIZA’dan ilk kopmalar da başladı. Parti içerisindeki bir diğer muhalif grup olan ‘Şemsiye’ hareketinden önemli isimler ana muhalefet partisi ile yollarını ayırma kararı aldı. Partiden ayrılanlar arasında, ekonomist ve Troyka ile müzakere ekibinin üyesi, eski maliye bakanı Evklides Tsakalotos’un yakın arkadaşı Antonis Papazachariou, Girit Üniversitesi eski rektörü Yannis Tsaknakis, Panteion Üniversitesi Kamu Tarihi profesörü Euripides Stefanou, Haris Athanasiadis ve Maratonas Örgütü koordinasyon komitesi üyesi Liana Konstantinou gibi isimler yer alıyor.

SYRIZA BASIN SÖZCÜSÜ: FİLİS, ÇİPRAS HÜKÜMETİNE KARŞI ÇIKIYOR

Kasselakis’e yakın isimler ise parti içi muhaliflerin adımlarına benzer sertlikte adım ve söylemlerle karşılık verdi. SYRIZA’nın Kasselakis tarafından atanan yeni Basın Sözcüsü Dora Avgeri “Nikos Filis, mensubu olduğu Çipras hükümetine karşı çıkıyor – eğitim bakanı olduğunu hatırlayın – ve eski başbakana karşı çıkmaya devam ediyor” dedi.

SYRIZA’nın Parlamento Grubu Başkanı Sokratis Famellos parti içindeki gelişmelerin kontrolden çıkmasını önlemek için parti üyeleri ve vekiller ile olan temaslarını da yoğunlaştırdı. Bu arada, Yunanistan basınına yansıyan son bilgilere göre, Kasselakis’e yakın isimler parti içi muhalefet ile yolların bir an evvel ayrılmasından yana tavır almış durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas