Yatırım kararı öncesi Türkiye’ye global ödül

SAIC Motor çatısı altındaki MG (Morris Garages) global çapta en büyük organizasyonlarından 2023 MG Global Bayi ve Distribütör Konferansı’nı İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirdi. Konferans kapsamında en iyi distribütörler ödüllendirilirken, MG’nin Türkiye temsilcisi Doğan Trend Otomotiv, dünya genelinde ‘Yılın En İyi Distribütörü’ seçildi. Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, “Yaklaşık 3 sene önce başladığımız bu yolculukta Türkiye elektrikli otomobil pazarının öncü markalarından olduk ve birçok ilke imza attık. Gerek yatırımlarımız, gerek elektrikli araç odaklı yapılanmamız ve en önemlisi cesur davranarak tüm ekibimizin gayretiyle güzel bir başarıya imza attık. Gelecek çalışmalarımız ve yatırımlarımız için önemli bir motivasyon kaynağı olurken zamanlamanın SAIC Motor’un Avrupa’da planladığı üretim üssü için yer seçimi sürecine denk gelmesi de kıymetli oldu. Türkiye, MG’nin Avrupa’daki birinci lig ülkelerinden biri konumunda” değerlendirmesinde bulundu.

HEDEFİ 15 BİNE ÇIKARDI

Doğan Trend Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal ise, “MG’yi Türkiye’de satışa sunduğumuz dönemde ülkemizde standart bir ailenin kullanabileceği bir elektrikli araç ya da SUV seçenek yoktu. MG olarak bu seçenekleri ilk kez piyasaya sunan marka olma cesaretini gösterdik. İlk modelimizi Nisan 2021’de satışa sunduk ve o yılı 468 adetlik toplam satışla tamamladık. 2022’de büyük bir ivme yakaladık ve yılı 1.627 adetle kapattık. Bu yıl ise ilk 9 ayda gerçekleştirdiğimiz 7 bin 500 adedi aşan satışla ivmemiz artarak sürüyor. Bu sene için satış hedefimizi 10 bin adede çıkarmıştık ama satış performansımızın, yılın ikinci yarısında da sürmesi ve devamında gelen bu prestijli ödül, bizi hedefimizi tekrar yükseltme yönünde motive etti. Bugün itibarıyla yıl sonu hedefimizi 3 katına, 15 bin adede çıkarmış bulunuyoruz” ifadelerini kullandı. Tibet Soysal ayrıca, 2024’te MG bayi sayısını 27’den 34 adede çıkaracaklarını da sözlerine ekledi.

ÜRETİM ÜSSÜ ARIYOR

60’tan fazla ülkeden 200’ün üzerinde yabancı ülke temsilcisinin katılım sağladığı organizayonda SAIC Motor, bayi ortaklarına küresel hedeflerini de aktardı. Buna göre, SAIC’nin 2023 yılında Çin pazarı hariç global satış hacminin 1.2 milyon adedi bulması beklenirken, MG markasının Avrupa pazarında 250 bin adetten fazla satış yapması hedefleniyor. Markanın Avrupa’da yılın ilk 8 ayında ulaştığı satış hacmi ise 150 bin oldu ve yıllık bazda yüzde 150’lik bir büyüme kaydetti. Dünya çapında bayrak taşıyıcısı konumuna gelen MG4 Electric satışları da 46 bin adede ulaştı. 2024 yılında MG markasının yıllık küresel satış hacminin 1 milyon adedi aşması öngörülürken, bu miktarın neredeyse yüzde 30’u yeni enerjili araçlar tarafından oluşturulacak. Büyüyen hedefler doğrultusunda MG, Avrupa’daki araç üretim üssünün yer seçimi sürecini de başlattı.

SATILAN 3 MG’DEN 1’İ MG 4 ELECTRİC

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de satışa sunulan yeni nesil yüzde 100 elektrikli otomobil MG4 Electric ise markanın itici gücü arasında yer alıyor. 1 milyon 299 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan modelin iki farklı donanım seçeneği bulunuyor. Aracın ‘Comfort’ versiyonu 170 PS güç ve 350 kilometrelik WLTP menzile sahipken, 204 PS gücündeki ‘Luxury’ versiyonu karma kullanımda 435 kilometre, şehir içindeyse 577 kilometreye varan WLTP menzil sunabiliyor. Çocuk ve yetişkin yolcuların güvenliği, korunmasız yol kullanıcılarının (yayalar) koruması ve araç güvenlik destek fonksiyonlarının test edildiği zorlu NCAP testlerinde, MG4 Electric’in güvenliğinin 5 yıldız ile tescillenmesi dikkat çeken bir başka özellik olarak öne çıkıyor.

CYBERSTER 2024 YAZINDA GELİYOR

MG markasının 100. yılı için hazırlanan tamamen elektrikli iki kişilik roadster model Cyberster’ın 2024 yazında Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor. Tek motor olarak 231 kW ya da 250 kW’lık güç çıkışlarına ek olarak 150 kW+230 kW’lik çift elektrikli motorlarla üretilecek olan MG Cyberster’ın, versiyona bağlı olarak arkadan itişli veya dört tekerlekten çekişli aktarma ile yollara çıkması planlanıyor. Versiyona göre 0-100 km/s hızlanması 5.2 saniye ile 3.7 saniye arasında değişecek olan MG Cyberster, 195 km/s ile 208 km/s arasında değişen, elektronik olarak sınırlandırılmış maksimum hızlara ulaşabilecek. İki kişilik elektrikli sürüş keyfi için menzilin, 500 kilometrenin üzerinde sunulması planlanıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas